Šiuo metu, pavasarį, aktyvaus paukščių veisimosi periodu fiksuojami kirtimai net PAST (Paukščių apsaugai svarbiose teritorijose).
Šių metų kovo 17 dieną VšĮ „Girių inspekcija“ gavo pranešimą apie vykdomus kirtimus Labanoro regioniniame parke. Čia gyvena daugiau nei 15 europinės svarbos saugomų paukščių rūšių. Ši vieta – viena iš nedaugelio Lietuvoje, kur gyvena erelis žuvininkas. Labanoro girioje saugomos ne tik Vakarų taigos (sausų pušynų), tačiau pelkių bei pievų buveinės.
Pranešime VšĮ „Girių inspekcijai“ nurodytai teritorijai rasti išduoti leidimai keliems einamiesiems ir plynam, sanitariniam kirtimui. Miškas priskirtas IV – ūkinei grupei, todėl tikėtina, kad kirtimas teisėtas (vyksta tyrimas, daugiau apie šį užregistruotą įvykį Labanoro girioje skaitykite čia).
Iš kur atsiranda IV grupės miškai? Dažnai be bendruomenės žinios, IIB grupės bendruomenei skirto miško plotai arba gamtiškai svarbios IIA grupės miškų teritorijos paprasčiausiai perrašomos į IV grupę. Dažniausiai tai įvyksta subrendus miškams, ar atsiradus kitam ekonominiam interesui, pavyzdžiui, po mišku atradus naudingų iškasenų, kaip nutiko Pakarklės miško atveju.
Panašiai įvyko ir Labanoro regioniniame parke. Dauguma šios girios medžių yra sodinti pokariu, todėl būtent šiuo metu pasiekia gamtinę brandą – todėl ir skubama juos kirsti, nes vėliau pušynai pamažu praras savo ekonominę vertę – kad ir kaip bebūtų keista, saugomose teritorijose Lietuvoje prioritetas vis dar teikiamas ekonominei naudai. Tai kodėl jos iš viso vadinamos saugomomis?
Kaip miškas gali vadintis paukščių apsaugai svarbi teritorija ir tuo pat metu būti išpjaunamas aktyvaus paukščių veisimosi periodu?
Pasirodo gali. Net jei toks miškas yra regioninio parko teritorijoje. Tačiau II miškų grupėje – visi kirtimai šiuo metu neteisėti iki rugpjūčio 1-sios, o III – apsauginio prioriteto – miškuose ir kai kuriuose IV grupės miškuose – daugelyje saugomų teritorijų.
Stebėkite saugomas teritorijas savo apylinkėse, padėkite paukščiams rasti ramybę bent jau šiuo, tokiu jiems svarbiu metu.
Instrukciją, kaip sužinoti, koks dominančios miško teritorijos apsaugos statusas, rasite čia.
Plačiau apie kirtimų rūšis ir kokie jiems taikomi ribojimai čia.
Pasigilinkite šią lentelę ir apsaugokite vertingus miškus ir jų gyventojus.