2024 m. sausio 9 dieną vietiniai gyventojai pastebėjo, jog Mažeikių RP priklausančioje Mažeikių girininkijoje, privačiame miške, 228 kvartale vyksta medienos išvežimo darbai. VMT kirtimų leidimų statistikos sistemoje (https://kirtleidimai.amvmt.lt/) šiam kvartalui radome 2 leidimus: išduotus atrankiniam sanitariniam kirtimui ir neplynam kirtimui savo reikmėms. Įvykio vietoje buvo užfiksuota, kad plynai iškirsti medžiai yra daugiausia lapuočiai: drebulės ir ąžuolai. Sausio 10 d. VšĮ Girių inspekcija kreipėsi į AAD ir VMT dėl Mažeikių girininkijoje 228 kvartale galimai neteisėtai vykdomų plynų miško kirtimų.
Pirmą kartą Girių inspekcijos savanoriui atvykus į įvykio vietą vietoje dirbantys darbuotojai atsisakė parodyti eksploatacinę kortelę ir patvirtinti ūkinės veiklos teisėtumą. Tam tikslui buvo iškviesti policijos pareigūnai, kuriems dokumentai po neilgai trukusių derybų ir bandymų išsisukinėti buvo pateikti. Policijos pareigūnai, argumentuodami, kad tai yra perteklinė informacija, neleido padaryti pateiktų dokumentų nuotraukų.
Praėjus savaitei su VšĮ Girių inspekcijos savanoriais susisiekė su Aplinkos apsaugos departamento prie AM Miškų kontrolės departamento Klaipėdos miškų kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Kristina Stripeikienė. Dėkojame, kad AAD specialistė skyrė laiko ir atvažiavo į Mažeikių girininkiją tam, kad išaiškintų situaciją dėl plynai iškirstų miško plotų privačiame miške IV grupės miške.
Susitikimo su aplinkosaugos specialiste metu buvo pateikti abejotino pagrįstumo, tušinuku koreguoti dokumentai, buvo bandoma aiškinti, kad keitėsi sklypų numeriai ir dėl to dabar duomenų bazėje nematyti plynų miško kirtimų leidimų. Konkrečių, tikslių ir tvarkingai išduotų kirtimų leidimo numerių aplinkosaugos specialistė nepateikė. Po pakartotino prašymo išmatuoti provėžų gylį, kurios vietomis siekė daugiau nei 1 m. specialistė teigė, kad po sniego sluoksniu yra sudėtos šakos ir čia jokių pažeidimų nematė. Mūsų savanoriui rankomis pradėjus kasti sniegą pavyko įtikinti AAD specialistę, kad medžio šakos ant provėžų nebuvo sudėtos. Po to per kirtimus važiuojančio miškovežio operatorius patvirtino, kad šakos ant provėžų nededamos, nes parduodamos biokurui. Taip pat tokios frazės kaip ,,neįdomūs man tie medžiai” verčia abejoti šios specialistės kompetencija ir tinkamumu einamoms pareigoms.
Verta paminėti, kad sklype esanti miško žemė yra itin minkšta ir durpinga. Taip pat vietiniai gyventojai šiose teritorijose ne kartą yra užfiksavę kurapkų šeimas.
Všį Girių inspekcija išsiuntė dar vieną raštą su prašymu AAD atvykti ir užregistruoti šį įvykį kito regiono specialistams. Kilo pagrįstų įtarimų dėl šališkos aplinkos departamento darbuotojos pozicijos tiriant galimai neteisėtą ūkinę veiklą minėtame sklype ir gretimose teritorijose. Prašėme, kad dar kartą būtų įvertinta žala aplinkai, rasti ir įvardinti atsakingi asmenys, sutvarkyti ir kompensuoti kenksmingos aplinkai veiklos padariniai.
Taip pat dėl šios situacijos kreipėmės ir į STT. Atsakymai iš kitų institucijų – leidimai yra, nors tikrinant sistemoje prieš išsiunčiant užklausimą – jų nebuvo.
Dabartinė būklė: Darbai atlikti, mediena išvežta, vyksta tyrimas.