Kaip mes susikūrėme? VšĮ Girių inspekcija gimė labai organiškai.
Pastaruosius penkerius metus stebejome vis intensyvėjančius kirtimus ir gyvosios gamtos naikinimą. Lietuva tapo antrąja pagal dydį medienos tiekėja IKEA prekybos tinklui. Medienos jiems šiuo metu tiekiame daugiau, nei pati Švedija, nors esame 7 kart mažesnė šalis pagal plotą.
Ilgą laiką atrodė kad nieko padaryti negalima, ir žmonėms belikdavo stebėti, kaip naikinamas jų mylimas kraštas. Pirmųjų kirtimų stabdymų metu, paprašius miško darbininkų pateikti įrodymus, kad kirtimas yra teisėtas, neretai sulaukdavome nemandagių atsisakymų, klausimo “Kas tu toks, kad aš tau turėčiau rodyti?” ar net grasinimų.
Tačiau savotiškas lūžio taškas buvo 2023 metų spalio mėnesio pradžioje, kuomet, būdami septyniese, stojome prieš sunkiąją techniką Šimonių girioje ir dainomis, muzika ir taikiu dialogu pradėjome ginti mišką. Kai keliavome į kirtimą, nebuvome tikri, kad ten vykdoma būtent neteisėta veikla, bet pabuvus ten keletą dienų sulaukėme ir paties Aplinkos Ministro vizito. Buvo įrodyta, kad leidimas plynam kirtimui saugomoje teritorijoje išduotas neteisėtai. Miško savininkas SEB banko fondas Silvestica įmonių grupė.
Verta paminėti, kad vis daugiau privačių miškų priklauso užsienio kapitalo įmonėms. Šios įmonės susiperka miško plotus apeidamos pirmumo teisę miško sklypą įsigyti vietos gyventojams. Taip pažeidžiamos mūsų piliečių teisės į sveiką ir švarią aplinką. Saugomi natūralūs miškai masiškai išperkami ir sunaikinami.
Absurdo viršūnę Lietuvos miškų politika pasiekė su sanitariniais kirtimais. Kreipėmės pagalbos į Aplinkos koaliciją ir Girių spiečiaus bendruomenę. Kartu pavyko sukurti kirtimų žemėlapį kad žmonės būtų informuoti, kur vyksta sanitariniai kirtimai.
Keliavome po Lietuvą. Lankėmės Antazavės Šile, Dusetų girios draustinyje, Žaliojoje girioje – stabdėme kirtimus, stebėjome sanitarinių kirtimų tendencijas. Pasirodo, pirmiausiai iškertami beržynai, kai kurie sklypai su eglėmis net nepaliesti – jų mediena mažiau vertinga.
Dėjome pastangų – kirtimai nestojo. Jei vienoje vietoje pavykdavo pristabdyti darbus būdavo pjaunama kitur. Tapo aišku kad reikalingas žmonių susibūrimas prie seimo.
Taigi Lapkričio 17 d. įvyko protestas – Kieno miškas? Kuriame savo pranešimais dalinosi išsilavinę ir šviesūs mokslininkai, visuomeninkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, žymūs Lietuvos muzikantai ir atlikėjai – dalinosi muzika ir palaikė susirinkusiųjų nuotaiką.
Vis daugiau aktyvistų besijungiant į mūsų gretas ir gaunant vis daugiau užklausų dėl galimai nelegalių kirtimų, pamatėme jungiamosios grandies tarp institucijų ir visuomenės trūkumą. Iškilo poreikis sukurti internetinę svetainę, kurioje patogiai galima pranešti apie vykstančius galimai neteisėtus kirtimus, o tuo pačiu ir šviesti visuomenę šiais klausimais. Džiaugiamės galėdami atverti jums duris į mūsų naująją svetainę, kurioje galėsite susipažinti su mūsų veikla bei patogiai su mumis bendrauti.