Pamatę informacines lenteles apie planuojamus ar vykstančius kirtimus būtinai jas nufotografuokite ir tikrinkite jų teisėtumą.

VšĮ Girių inspekcijos savanoris Jurgis Virbašius 2023 m. pabaigoje, atlikdamas stebėjimus Pavilnių regioniniame parke, užfiksavo gyventojus klaidinantį informacinį pranešimą apie sanitarinį miško kirtimą Pavilnių girininkijoje.

Šioje teritorijoje buvo inventorizuota prioritetinė EB svarbos natūrali buveinė – plačialapių ir mišrūs miškai. Tiesa, kaip ir daugeliui kitų buvusių inventorizuotų 2012-2014 m., investuojant tiek žmogiškuosius ir finansinius išteklius, vėliau apsauga buvo panaikinta ministro įsakymu. Tai yra ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai svarbios gamtinės teritorijos. Nepaisant to praktikoje dažnai pastebime, kad tokių teritorijų apsaugos apskritai nėra ir jos būna visiškai sunaikinamos.

Remiantis tuo, kad leidimas kirtimui nerastas ir atrankiniai sanitariniai kirtimai yra bloginantis tokios EB svarbos buveinės būklę veiksnys. išsiųsta užklausa Vilniaus miesto savivaldybei, VMU, VMT ir AM.

Į išsiųstus raštus pirmiausia sureagavo Valstybinių miškų tarnyba. Atsakyme nurodyta, kad nurodytas pranešimas apie ketinimą kirsti mišką (Nr. 42206860) yra išduotas 2022-12-12 ir yra NEGALIOJANTIS. Nepaisant tame pačiame pranešime nurodyta, kad kirtimas ir medienos išvežimas bus vykdomas nuo 2023 m. gruodžio iki 2024 m. kovo mėn.

Kiek vėliau atsakė Aplinkos apsaugos departamentas, Jų teigimu, pagal pranešimą apie ketinimą kirsti mišką, kuris galiojo iki 2023-12-31, buvo šalinami sniego nulaužti medžiai, sausuoliai ir vėjovartos. 2024-01-12 Vilniaus miesto savivaldybę išdavė naują leidimą kirsti mišką Pavilnių girininkijos 2 kvartalo 1-4, 6-20 taksaciniuose sklypuose atrankiniu sanitariniu kirtimu. Pranešimas apie planuojamą kirtimą buvo rastas 2023 metų gruodžio 13 dieną – apie darbus, kuriems leidimas gautas tik po gero mėnesio.

Kyla klausimas, ar džiaugtis išankstine visuomenės informavimo praktika, kai pranešama apie kirtimus, kai leidimas dar nėra gautas, ar nerimauti, kad leidimas – tik formalumas, o ir gamtai ir visuomenei vertingose teritorijose suplanuota ūkinė veikla bus įvykdyta bet kuriuo atveju?

Paskutiniai atsakė Vilniaus miesto savivaldybė. Jų atsakymai buvo analogiški Aplinkos apsaugos departamento pateiktiesiems.

Dabartinė būklė: Miške yra išpjauta ir paguldyta dalis medžių. Leidimas atrankiniam sanitariniui kirtimui jau išduotas, savanoriai stebi, kad būtų atliktas teisėtai. Užpildyti savanorio anketą ir prisijungti prie monitoringo galite čia.

Istorinė / kultūrinė / gamtinė vietovės reikšmė: Šiame regioniniame parke dar galima pajusti natūralios gamtos, žmogaus ir kultūrinio kraštovaizdžio darną ir pamatyti sodybas, kurių gyventojai dar ir dabar puoselėja kaimišką gyvenimo būdą. Tai mažiausias Lietuvoje, tačiau be galo įdomus regioninis parkas.

Išskirtinis jo bruožas – itin vaizdingi galingų tekančio vandens srovių sukurti eroziniai kalvynai (raguvynai) su unikaliomis žemės paviršiaus formomis: erozinėmis vėduoklėmis, atragiais, gūbriais, ilgomis išsišakojusiomis raguvomis.  Šiame miško parke gyvena itin retas Europoje šikšnosparnis – europinis plačiaausis.

Tai būdingiausias erozinio kraštovaizdžio regioninis parkas, pasižymintis išskirtiniu gamtos bei kultūros paveldo objektų savitumu ir gausa, dideliu rekreaciniu ir pažintiniu turistiniu potencialu.

Išskirtinis šio regioninio parko bruožas – panoraminiai reginiai. Jame saugomas erozinių raguvynų bei Vilnios slėnio kraštovaizdis. Jis įsteigtas išsaugoti gamtinės ekosistemos stabilumą, biotos komponentus, augalų rūšių, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, augavietes.

Šveicarijos miško parkas tą vardą gavo ne šiaip sau. Ten yra taip vadinamosios „Šveicarijos Alpės”. Takas kyla tai aukštyn į Šveicarijos erozinį atragį. Staigus aukščių skirtumas būdingas eroziniams atragiams, kurie formavosi maždaug prieš 13 tūkstančių metų.

Dalis planuojamo kirsti kvartalo patenka į prioritetinės Europos Bendrijos svarbos natūralios buveinės teritoriją (9020 – Plačialapių ir mišrūs miškai). Šios buveinės tvarkymo tikslas – išlaikyti ar atkurti medyną kuriame gausu negyvos medienos, didelė natūraliai buveinei būdingų kerpių, grybų, vabzdžių bei dirvožemio organizmų rūšių įvairovė.

Deja, šiai teritorijai, kaip ir daugeliui kitų EB natūralios buveinės statusas šiai vietai panaikintas ministro įsakymu. Visos buveinės buvo įvertintos ir priskirtos išsamių mokslinių stebėjimų metu, o saugomų teritorijų Lietuvoje yra ir taip gerokai mažiau, nei reikalauja įsipareigojimai Europos sąjungai. Tai kaip ir kodėl ministras gali lengva ranka leisti ūkinę eksplotaciją didžiuliams plotams gamtiškai vertingų teritorijų?

Lietuvoje esančias EB svarbos natūralias buveines galite rasti https://www.geoportal.lt/map/ žemėlapyje pasirinkę Viešosios paslaugos ir pažymėję EB svarbos natūralios buveinės sluoksnį. Informaciją apie EB svarbos natūralių miško buveinių tvarkymo rekomendacijas rasite čia. VšĮ Girių inspekcijos komanda skatina Lietuvos žmones stebėti ir informuoti apie galimai neteisėtus kirtimus. Tik dirbdami kartu galime apsaugoti gražiausius mūsų šalies miškus.